20101229

Tryb powoływania Rady Ministrów

I Próba

  • Prezydent desygnuje Premiera.
  • Premier proponuje skład Rady Ministrów.
  • Prezydent powołuje Premiera wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.
  • Premier, w ciągu 14 dni od dnia powołania przez Prezydenta, przedstawia Sejmowi program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, 3 etapy:

  • przedstawienie przez Premiera programu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania w Sejmie
  • przeprowadzenie dyskusji
  • głosowanie nad wnioskiem w sprawie wotum zaufania

Proces powoływania Rady Ministrów kończy się jeżeli otrzyma ona wotum zaufania od Sejmu,

Jeżeli Rada Ministrów nie otrzyma wotum zaufania to:

II Próba – sejmowa RM

W razie niepowołania Rady Ministrów w trybie określonym w pkt. 1-3 lub nieudzielenia jej wotum zaufania w trybie określonym w pkt 4-5 Sejm w ciągu 14 dni od upływu terminów określonych w art. 154 ust. 1 (14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów) lub 154 ust. 2 (14 dni od dnia powołania przez Prezydenta) wybiera Premiera oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (druga próba -jeśli Sejm sam będzie w stanie wyłonić Radę Ministrów proces kończy się).

Prezydent powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

W razie niepowołania RM przez Sejm:

III Próba – prezydencka RM = jak w próbie I ale do votum zaufania wystarczy zwykła większość w sejmie.

Prezydent w ciągu 14 dni powołuje Premiera i na jego wniosek członków RM oraz odbiera od nich przysięgę.

Sejm w ciągu 14 dni od dnia powołania Rady Ministrów przez Prezydenta udziela jej wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, (trzecia próba - mniejsze wymagania co do większości, jeśli druga prezydencka Rada Ministrów otrzyma wotum zaufania proces kończy się).

Nieudzielanie RM wotum zaufania = Prezydent skraca kadencję Sejmu i zarządza wybory !!! (tzw. obligatoryjne skrócenie kadencji sejmu przez Prezydenta RP).